We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik TPO66 75186754 Piston Seal Piston Tee Seal Nitrile With Nylon Back Up Rings
MODEL 75186754
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$61.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
T-Shape
Durometer
70
I.D.
8 in
Material
NBR
O.D.
8-1/2 in
Series
TPO
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
3-Piece
Width
0.366 in
Dichtomatik Dichtomatik TPO66
UPC: | UNSPSC: 31411705 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > T-Seals
DICHTOMATIK Piston Tee Seal, 3-Piece, Series: TPO, 8 in ID, 8-1/2 in OD, 70 Durometer, 0.366 in Width, T-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, NBR
Features:
- High pressure rating of 7500 psi
- Split back-up rings for easy installation
- Resists spiral failure
- Fits in standard O-ring groove
- Provides double action sealing
- Replaces 444 size O-ring
Specs:
| Cross Section Shape | T-Shape |
|---|---|
| Durometer | 70 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Inside Diameter | 8 in |
| Outside Diameter | 8-1/2 in |
| Material | NBR |
| Width | 0.366 in |
| Type | 3-Piece |
| Series | TPO |
Packaging:
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 7106979 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 3L500 |
| Brand | Bestorq |
| Model | B53LG |
| Brand | Carter |
| Model | CNBH-44-SB |
| Brand | Royal Products |
| Model | 56304 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | R97019.25 |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | TE3A0440NGM |
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/