We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N3.00X102 67192339 Metric O-ring
MODEL 67192339
This vendor has a minimum order quantity of 143. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (32 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(32 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 143
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
3.00
Cross Section
3 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
102.00
Inside Diameter
102 mm
Outside Diameter
108 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N3.00X102
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 102 mm Inside Dia, 108 mm Outside Dia, Cross Section: 3 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 3 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 102 mm |
| Outside Diameter | 108 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read more| Brand | FYH Bearing |
| Model | EBT207 22 |
| Brand | Cortina |
| Model | 07-800-3092 |
| Brand | LS Electric |
| Model | SV0022IS7-4NOFD |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 595L10 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL460C12W |
| Brand | TB Woods |
| Model | TL4535314 |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/