We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik ST250 75089460 teflon single turn split backup Backup Ring
MODEL 75089460
This vendor has a minimum order quantity of 8. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$6.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dash Number
250
Domestic/Import
Import
I.D.
5 in
Material
PTFE
O.D.
5-1/4 in
Temperature Rating
-65 to 500 deg F
Thickness
0.029 in
Type
1-Turn
Width
0.121 in
Dichtomatik Dichtomatik ST250
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, 1-Turn, 5 in Inside Dia, 5-1/4 in Outside Dia, 0.121 in W, 0.029 in Thickness, Dash Number: 250, -65 to 500 deg F, PTFE, Import
Specs:
| Dash Number | 250 |
|---|---|
| Temperature Rating | -65 to 500 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 5 in |
| Outside Diameter | 5-1/4 in |
| Material | PTFE |
| Thickness | 0.029 in |
| Width | 0.121 in |
| Type | 1-Turn |
Packaging:
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75172299 |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | 40B15 |
| Brand | M.K. Morse |
| Model | WSAB361062 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | XTCE032C10A |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75181938 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | CSB215 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDSATSFY/WS2 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | C81020.0 |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/