We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik V4.00X350 67009823 Metric O-ring
MODEL 67009823
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$19.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
4.00
Cross Section
4 mm
Durometer
80 Shore A
I.D.
350.00
Inside Diameter
350 mm
Outside Diameter
358 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V4.00X350
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 350 mm Inside Dia, 358 mm Outside Dia, Cross Section: 4 mm, Circular Torus Cross Section, 80 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Cross Section | 4 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 80 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 350 mm |
| Outside Diameter | 358 mm |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | PH2004PB010 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800EP-SL32 |
| Brand | Goulds |
| Model | A7-1822P |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02151038UL |
| Brand | Goulds |
| Model | 3SD32J4AA |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2513BK |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-36H30FLP |
| Brand | Goulds |
| Model | 2WF1012U |
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/