The Dichtomatik V4.00X360 is a FKM (Viton) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter 360mm, cross section 4.00mm. Temperature range -13°F to +400°F (-25°C to +204°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 67009831
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
4.00
Cross Section
4 mm
Durometer
80 Shore A
I.D.
360.00
Inside Diameter
360 mm
Outside Diameter
368 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Weight
0.0588618 lb
Dichtomatik Dichtomatik V4.00X360
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 360 mm Inside Dia, 368 mm Outside Dia, Cross Section: 4 mm, Circular Torus Cross Section, 80 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
  • Very good weathering, ozone and aging resistance
  • Very low gas permeability
Specs:
  • Cross Section: 4 mm
  • Cross Section Shape: Circular Torus
  • Durometer: 80 Shore A
  • Temperature Rating: 40 to 120 deg F
  • Domestic/Import: Import
  • Inside Diameter: 360 mm
  • Outside Diameter: 368 mm