We never sell your data to third parties
Dichtomatik TEF434 PTFE O-ring conforming to AS568 size 434. Inner diameter 5.989 inches, cross section 0.275 inches. PTFE offers excellent chemical resistance and a wide temperature range from -100°F to +500°F. Suitable for static and dynamic sealing in demanding industrial applications.
MODEL 75115390
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$31.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Cross section
0.275 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
434
Domestic/Import
Import
Durometer
55
I.D.
5.6 in
Material
PTFE
O.D.
6.15 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik TEF434
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 5.6 in Inside Dia, 6.15 in Outside Dia, Cross Section: 0.275 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 434, 55 Durometer, 40 to 120 deg F, PTFE, White, Import
Features:
- Good chemical resistance to aggressive acids, bases, alcohols and oils
Specs:
| Dash Number | 434 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 55 |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 5.6 in |
| Outside Diameter | 6.15 in |
| Material | PTFE |
| Color | White |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Drillco |
| Model | 420A228 |
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 47838 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/