We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik ST455S 75172313 teflon solid backup Backup Ring
MODEL 75172313
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$93.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dash Number
455
Domestic/Import
Import
I.D.
13 in
Material
PTFE
O.D.
13-1/2 in
Temperature Rating
-65 to 500 deg F
Thickness
0.052 in
Type
Solid
Width
0.239 in
Dichtomatik Dichtomatik ST455S
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, Solid, 13 in Inside Dia, 13-1/2 in Outside Dia, 0.239 in W, 0.052 in Thickness, Dash Number: 455, -65 to 500 deg F, PTFE, Import
Specs:
| Dash Number | 455 |
|---|---|
| Temperature Rating | -65 to 500 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 13 in |
| Outside Diameter | 13-1/2 in |
| Material | PTFE |
| Thickness | 0.052 in |
| Width | 0.239 in |
| Type | Solid |
Packaging:
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/