We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik V8.40X399.5 67170117 JIS P400 Metric O-ring
MODEL 67170117
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$64.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
8.40
Cross Section
8.4 mm
Durometer
80 Shore A
I.D.
399.50
Inside Diameter
399.5 mm
Outside Diameter
416.3 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V8.40X399.5
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 399.5 mm Inside Dia, 416.3 mm Outside Dia, Cross Section: 8.4 mm, Circular Torus Cross Section, 80 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Cross Section | 8.4 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 80 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 399.5 mm |
| Outside Diameter | 416.3 mm |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Timken Belts |
| Model | 5V2120 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7809884 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 3L210 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 3VX1180 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | BX53 |
| Brand | FK Bearing |
| Model | JFL7Y |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/