We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik AD51-155X167X8.2 is a NBR (Nitrile) rod wiper seal designed to exclude contaminants from hydraulic cylinders. This H-style wiper features a step in the heel for secure installation. Dimensions: 155mm inner (rod) diameter, 167mm outer diameter, 8.2mm height. Temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for hydraulic and pneumatic cylinder applications.
MODEL AD51-155X167X8.2
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Domestic/Import
Import
Durometer
90
Height
11 mm
I.D.
155 mm
Material
NBR
O.D.
167 mm
Series
AD51
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Double-Acting
Width
8.2 mm
Dichtomatik Dichtomatik AD51-155X167X8.2
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Double-Acting, Series: AD51, 155 mm ID, 167 mm OD, 90 Durometer, 8.2 mm Width, 11 mm Height, -30 to 110 deg C, NBR, Black, Import
Features:
- Works well against dirt, dust and moist environments
- Nitrile wipers are used in the light to medium operating range due to their elastic characteristics
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 155 mm |
| Outside Diameter | 167 mm |
| Height | 11 mm |
| Material | NBR |
| Color | Black |
| Width | 8.2 mm |
| Type | Double-Acting |
| Series | AD51 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | LUB-ACC-907015 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/