We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik AD53-16X22X3.5 is a NBR (Nitrile) 90 durometer rod wiper seal designed to exclude contaminants from hydraulic cylinders. Outer diameter: 22mm, inner (rod) diameter: 16mm, height: 3.5mm. Temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for hydraulic and pneumatic cylinder applications.
MODEL AD53-16X22X3.5
This vendor has a minimum order quantity of 18. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 18
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Domestic/Import
Import
Durometer
90
I.D.
16 mm
Material
NBR
O.D.
22 mm
Series
AD53
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Double-Acting
Width
3.5 mm
Dichtomatik Dichtomatik AD53-16X22X3.5
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Double-Acting, Series: AD53, 16 mm ID, 22 mm OD, 90 Durometer, 3.5 mm Width, -30 to 110 deg C, NBR, Import
Features:
- Nitrile wipers are used in the light to medium operating range due to their elastic characteristics
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 16 mm |
| Outside Diameter | 22 mm |
| Material | NBR |
| Width | 3.5 mm |
| Type | Double-Acting |
| Series | AD53 |
| Brand | Reelcraft |
| Model | S600160-2 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/