Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lovejoy catalog number 685144445841 is a U125S Uniflex spring coupling, a complete assembly designed for torsional flexibility and vibration damping in power transmission systems. This shear-type (S) coupling features a 1" to 1-1/4" bore transition with a 1/4" keyway, accommodating common shaft sizes. The Uniflex design utilizes a helical spring element to absorb shock loads and compensate for minor misalignment, providing reliable service in applications like pumps, compressors, and conveyors.
MODEL 0685144445841
$1,073.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
U Type Shaft-to-Shaft
Specifications
| Description | U125S CPLG 1"X1-1/4 1/4KW BE |
|---|---|
| Hub Style | Short |
| Type | Shaft-to-Shaft |
| Material | Steel |
| Color | Gray/Metallic |
| Bore Type | Finished Bore |
Dimensional Data
| Bore Size | 1 x 1 1/4 in |
|---|---|
| Hub Size | U125S |
| Set Screw Thread Size (Dimension T) | 3/8-16 |
| Keyway Size (W x D) | 1/4 x 1/8 in |
| Dimension HD | 2.170 in55.12 mm |
| Overall Length | 3.75 in95.25 mm |
| Pin Size | 0.313 in |
| Pin Location (Dimension SL) | 0.62 in |
| Length thru Bore | 1.100 in27.94 mm |
| Min. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 0.625 in16.00 mm |
| Max. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 1.25 in31.75 mm |
| Cubic inches | 17.65838 in³ |
Performance Data
| Operating Temperature Range | -40 to 250 ºF |
|---|---|
| Max. Torque | 755 in·lb |
| Max. Speed | 6000 rpm |
| Axial Misalignment (∆ Ka) | 0.020 in0.51 mm |
| Max. Parallel Misalignment | 0.030 in0.76 mm |
| Wind-Up Angle at Nominal Torque | 1.22 º |
| Wind-Up Angle at Max. Torque | 3.00 º |
| Rated HP at 100 rpm | 1.21 hp |
| # of Set Screws Required per Hub | 1 |
Coupling Design
Notes
Total backlash is approximately 1/3 of windup at maximum torque – consult Lovejoy Engineering for more information.
|
+ 1/8 inch. |
|---|
TB Woods 73300687-0825 Sure-Flex Plus Type S coupling with 1-1/4" finished bore for Size 10 elastomeric sleeve couplings. Compatible with EPDM, Neoprene, Hytrel, and Urethane sleeves; rated up to 7,920 in-lb continuous torque with EPDM/Neoprene and 23,760 in-lb with Hytrel.
| Brand | TB Woods |
| Model | 73300687-0825 |
$1,307.12
Each
Free Shipping orders over $100
$512.11
Each
Free Shipping orders over $100
$33.84
Each
Free shipping
Toshiba 0024XDSB47A-P EQP Global 841 C-Face footed inverter duty motor. This 2 HP 1800 RPM three-phase 460V motor features a 145TC frame and a Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Designed for variable frequency drive applications with Class H insulation and 1000:1 constant torque turndown.
| Brand | Toshiba |
| Model | 0024XDSB47A-P |
$732.65
Each
Free Shipping orders over $100
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/