We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lovejoy 68514431296 L090 sintered iron jaw coupling hub with a 1" bore and 1/4 x 1/8" keyway. This L-Type hub is designed for use with L090, AL090, LC090, or SW090 series hubs and a compatible elastomeric spider (NBR, urethane, Hytrel, or bronze) to form a complete jaw coupling assembly. It is suitable for general power transmission applications such as pumps, compressors, and conveyors.
MODEL 68514431296
OBSOLETE
Please call 888-671-2883 for Replacement info
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Bore
1 in
Coupling Size
L090
Finish
Metallic
Hub Length
1.32 in
Keyway Size
1/4 in W x 1/8 in D
Length Through Bore
0.82 in
Material
Sintered Iron
Maximum Speed
9000 rpm
OD
2.11 in
Screw Size
1/4-20
Type
Type L Style 1
- Standard L Type coupling hub materials are either sintered iron (L035-L190) or cast iron (L225-L276).
- The L Type coupling consists of two standard L Type hubs and one spider.
- Unless stated otherwise, hub torque and horsepower ratings assume a SOX(NBR) rubber spider is being used.
Specifications
| Description | L090 HUB 1" 1/4X1/8 KW |
|---|---|
| Hub Style | 1 |
| Coupling Type | Jaw |
| Material | Sintered Iron |
| Color | Metallic |
| # of Jaws | 3 |
| Elastomeric Member | SOX (NBR) Rubber |
| Weight | 0.53 lb |
| Weight (Complete Coupling w/ Max. Bores) | 1.50 lb |
| Weight (Complete Coupling w/ Min. Bores) | 1.20 lb |
Dimensional Data
| Bore Size | 1 in |
|---|---|
| Coupling Size | L090 |
| Keyway Size (W x D) | 1/4 x 1/8 in |
| Length thru Bore | 0.82 in20.83 mm |
| Overall Length | 2.150 in54.61 mm |
| Outside Diameter | 2.11 in53.59 mm |
| Min. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 0.250 in6.00 mm |
| Max. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 1.000 in25.00 mm |
| Hub Length | 1.32 in33.53 mm |
| Dimension G | 0.52 in13.21 mm |
| Dimension SL | 0.440 in11.18 mm |
| Dimension T | 1/4-20 |
| Cubic inches | 5.87677 in³ |
Performance Data
| Nominal Torque | 144 in·lb |
|---|---|
| Max. Speed | 9000.00 rpm |
| Rated HP at 100 rpm | 0.23 hp |
| Rated HP at 1,200 rpm | 2.76 hp |
| Rated HP at 1,800 rpm | 4.11 hp |
| Rated HP at 3,600 rpm | 8.28 hp |
Spider Performance
- Nitrile Butadiene (Buna N) Rubber is a flexible elastomer material that is oil resistant, resembles natural rubber in resilience and elasticity and operates effectively in temperature range of -40° to 212° F (-40° to 100° C). Good resistance to oil. Standard elastomer. (Also applies to SXB Cushions. )
Features
- Fail-safe – will still perform if elastomer fails
- No metal to metal contact
- Resistant to oil, dirt, sand, moisture and grease
- More than 850,000 combinations of bore sizes
- Most types available from stock in 24 hours
Notes
- Jaw coupling hubs are standard with one set screw, for two set screws see RRS & RRC sections.
Brand
TB Woods
Model
L0901
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AV-704-C23-276 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 423064JXM1CS1150P6 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | BC218M221ECJB08 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/