C732M-155
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C732M-155 is a one-piece set screw shaft collar with a 155 mm bore, made of zinc-plated steel. The set screw provides point-load axial positioning for light-duty applications. This collar is suitable for shaft positioning and axial stops in industrial machinery.
MODEL C732M-155
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
155 mm
Finish
Unplated
Material
Steel
OD
263 mm
Overall Length
3.445 in
Screw Size
M12x60
Series
C732
Temperature Rating
0 to 400 deg F
Transmissible Thrust
181196 to 201919 lbf
Transmissible Torque
33974 to 42048 ft-lb
Type
Heavy Duty
Climax Metal Products Climax C732M-155
UPC: 044861038840 | UNSPSC: 31171600 | GTIN:
Bushings > Shaft Bushings > Shrink Discs
Climax Shrink Disc, Heavy Duty, Series: C732, 155 mm Bore Dia, 263 mm Outside Dia, 33974 to 42048 ft-lb Transmissible Torque, 181196 to 201919 lbf Transmissible Thrust, M12x60 Screw, 3.445 in Overall Length, 0 to 400 deg F, Steel, Unplated
Features:
  • External keyless locking device
  • Inherently balanced for high speed applications
  • Preferred solution for coupling hubs and hollow shaft gearboxes
  • Shrink discs mount on the outside of a hub or hollow shaft, compressing it onto the shaft
  • Tapered rings work like wedges to convert locking screw clamp loads into radial contact pressure
  • Shrink disc outer rings are supplied zinc plated for added corrosion protection
Specs:
  • Transmissible Thrust: 181196 to 201919 lbf
  • Transmissible Torque: 33974 to 42048 ft-lb
  • Screw Size: M12x60
  • Temperature Rating: 0 to 400 deg F
  • Bore Diameter: 155 mm
  • Outside Diameter: 263 mm
  • Material: Steel
  • Finish: Unplated
  • Overall Length: 3.445 in