We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal M1C-12 is a metric one-piece clamping shaft collar with a 12 mm bore, made of steel with a black oxide finish. The clamping design provides uniform holding force without marring the shaft. With an outside diameter of 1 1/8" and a width of 11 mm, it is suited for light-duty axial positioning in machinery and equipment.
MODEL M1C-12
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$7.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
12 mm
Construction
1-Piece Split
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
1 1/8"
Screw Size
M 4 x 12
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
M1C
Width
11 mm
Black Oxide Steel Metric One-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Greater axial holding power than set screw collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 12 mm |
|---|---|
| OD | 1 1/8 in |
| Width | 7/16 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Steel: M4 x 12 |
| Approximate Weight | 1. 40 oz |
| UPC Code | 044861610121 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Antaira |
| Model | SFP-10G-WA20-H3 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more