We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-050-DT is a one-piece set screw shaft collar with a 1/2" bore, made of unplated steel. It features a 1" OD and 7/16" width, with a 1/4-20 x 1/4 set screw for axial positioning. This plain finish collar is suitable for light-duty shaft positioning applications.
MODEL C-050-DT
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$2.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1/2"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Steel
OD
1"
Screw Size
1/4-20 x 1/4
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
7/16"
Unplated Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1/2 in |
|---|---|
| OD | 1 in |
| Width | 7/16 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/4-20 x 1/4 |
| Approximate Weight | 1. 10 oz |
| UPC Code | 044861001608 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | E-T-A |
| Model | 2210-S221-P1T1-Z241-0.6A |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SF862BR-90K-B9-M1 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more