We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-037-A one-piece set screw shaft collar with 3/8" bore, plain finish aluminum body. The set screw provides point-load axial positioning for light-duty applications. Outside diameter 3/4", width 3/8", screw size 1/4-20 x 3/16. Suitable for shaft stops and component retention.
MODEL C-037-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$3.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
3/8"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
3/4"
Screw Size
1/4-20 x 3/16
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
3/8"
Aluminum Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 3/8 in |
|---|---|
| OD | 3/4 in |
| Width | 3/8 in |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/4-20 x 3/16 |
| Approximate Weight | 0. 17 oz |
| UPC Code | 044861002094 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more