We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-043-S one-piece set screw shaft collar with 7/16" bore, stainless steel, plain finish. Features a 7/8" OD and 7/16" width with a 1/4-20 x 1/4 set screw for axial positioning on shafts. Suitable for light-duty applications requiring corrosion resistance.
MODEL C-043-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$8.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
7/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
7/8"
Screw Size
1/4-20 x 1/4
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
7/16"
Stainless Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 7/16 in |
|---|---|
| OD | 7/8 in |
| Width | 7/16 in |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F880: 1/4-20 x 1/4 |
| Approximate Weight | 0. 80 oz |
| UPC Code | 044861090565 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more