We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal M1C-08 is a metric one-piece clamping shaft collar with an 8 mm bore, made of steel with a black oxide finish. The clamping design provides uniform holding force without marring the shaft. With a 1" OD and 9 mm width, it is suited for light-duty axial positioning in machinery and equipment.
MODEL M1C-08
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$6.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
8 mm
Construction
1-Piece Split
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
1"
Screw Size
M 3 x 10
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
M1C
Width
9 mm
Black Oxide Steel Metric One-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Greater axial holding power than set screw collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 8 mm |
|---|---|
| OD | 1 in |
| Width | 7/20 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Steel: M3 x 10 |
| Approximate Weight | 0. 90 oz |
| UPC Code | 044861610084 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more