We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MC-28 is a metric one-piece set screw shaft collar with a 28 mm bore, made of steel with a black oxide finish. It features an M8 x 8 set screw for axial positioning on metric shafts. The collar has an OD of 1 7/8" and a width of 16 mm. Suitable for light-duty shaft positioning in machinery and equipment.
MODEL MC-28
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$8.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
28 mm
Construction
1-Piece Solid
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
1 7/8"
Screw Size
M 8 x 8
Screw Style
Hex Socket Set
Series
MC Series
Width
16 mm
Black Oxide Plated Steel Metric Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 28 mm |
|---|---|
| OD | 1 7/8 in |
| Width | 16. 000 mm |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, Steel: M8 x 8 |
| UPC Code | 044861600283 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | StrongHold |
| Model | 56-W-243-7DB |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 2052A-BOX |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | MCFR 35 SBX |
| Brand | MRO Supply |
| Model | C6801-08-06-NWO-SS |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more