We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-125-BO one-piece set screw shaft collar with 1-1/4" bore. Steel body with black oxide finish. Features a single 3/8-16 x 3/8 set screw for axial positioning. Outside diameter 2", width 11/16". Suitable for light-duty shaft positioning and component retention.
MODEL C-125-BO
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$7.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 1/4"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
2"
Screw Size
3/8-16 x 3/8
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
11/16"
Black Oxide Plated Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1 1/4 in |
|---|---|
| OD | 2 in |
| Width | 11/16 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 3/8-16 x 3/8 |
| Approximate Weight | 5. 70 oz |
| UPC Code | 044861142516 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GRG8325532.00 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503KVF012 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more