We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 1C-062-A one-piece clamping shaft collar with 5/8" bore, made of aluminum with plain finish. The split clamping design provides uniform holding force without marring the shaft. Outer diameter 1 5/16", width 7/16", screw size 10-32 x 1/2. Suitable for light-duty axial positioning in food, packaging, and general machinery applications.
MODEL 1C-062-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$7.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
5/8"
Construction
1-Piece Split
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
1 5/16"
Screw Size
10-32 x 1/2
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
1C Series
Type
Industry Standard
Width
7/16"
Aluminum One-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Greater axial holding power than set screw collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 5/8 in |
|---|---|
| OD | 1 5/16 in |
| Width | 7/16 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 10-32 x 1/2 |
| 0. 62 oz | |
| UPC Code | 044861295557 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0269.734A4X45 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 10/C81 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | RSC363616 |
| Brand | SealMaster |
| Model | RPB 203-C2 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more