We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal M1C-30-S is a metric one-piece clamping shaft collar with a 30 mm bore, made from stainless steel with a plain finish. The clamping design provides uniform holding force without marring the shaft. With an OD of 2 1/8" and a width of 15 mm, it is suited for light-duty axial positioning in food, pharmaceutical, and corrosive environments.
MODEL M1C-30-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$36.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
30 mm
Construction
1-Piece Split
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
2 1/8"
Screw Size
M 6 x 16
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
M1C
Width
15 mm
Stainless Steel Metric One-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Greater axial holding power than set screw collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 30 mm |
|---|---|
| OD | 2 1/8 in |
| Width | 19/32 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Stainless Steel: M6 x 16 |
| Approximate Weight | 6. 11 oz |
| UPC Code | 044861610947 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | HUCO Products |
| Model | 555.66.5252 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | COLLAR KIT #105 |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 6IK200RGU-S3FT/6GU3.6KB |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | MB15A01C1VA3B04 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more