We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2C-150-S is a two-piece clamping shaft collar with a 1-1/2" bore, made from stainless steel with a plain finish. The split design allows mid-shaft installation without removing components, and the clamping screws provide uniform holding force without marring the shaft. With an OD of 2-3/8" and a width of 9/16", this collar is suitable for axial positioning in food processing, marine, and corrosive environments.
MODEL 2C-150-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$52.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 1/2"
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
2 3/8"
Screw Size
1/4-28 x 3/4
Series
2C
Type
Standard
Width
9/16"
Stainless Steel Two-Piece Clamping Collar with Keyway. Design fully engages the shaft without marring. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Greater axial holding power than set screw or one-piece clamping collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 1 1/2 in |
|---|---|
| OD | 2 3/8 in |
| Width | 9/16 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F837: 1/4-28 x 3/4 |
| Approximate Weight | 6. 06 oz |
| Keyway | With Keyway |
| UPC Code | 044861005460 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Nord Gear |
| Model | SK373.1-80LP/4 CUS TW |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more