We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal ISTC-150-12-S threaded split shaft collar with 1-1/2-12 bore, stainless steel, plain finish. Two-piece design with 1/4-28 x 3/4 clamping screws for mid-shaft installation on threaded shafts. 2-3/8" OD, 9/16" width. Suitable for axial positioning in food processing, marine, and corrosive environments.
MODEL ISTC-150-12-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$56.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 1/2-12
Bore Thread
1-1/2 - 12
Construction
1-Piece Split
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
2 3/8"
Screw Size
1/4-28 x 3/4
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
ISTC
Type
Industry Standard
Width
9/16"
Stainless Steel One-Piece Threaded Clamping Collars. Design fully engages the thread for secure locking.
Specifications
| Bore Thread | 1 1/2-12 UNF |
|---|---|
| OD | 2 3/8 in |
| Width | 9/16 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F837: 1/4-28 x 3/4 |
| UPC Code | 044861538982 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Wichita Clutch |
| Model | 30557739 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | ECOP030506 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more