We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal TC-125-12-S is a one-piece threaded split shaft collar with a 1-1/4-12 internal thread and a 2-1/4" OD. Made from stainless steel with a plain finish, it features a 1/2" width and a 1/4-28 x 3/4 clamping screw. Designed for axial positioning on threaded shafts in corrosive environments.
MODEL TC-125-12-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$65.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 1/4-12
Bore Thread
1-1/4 - 12
Construction
1-Piece Split
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
2 1/4"
Screw Size
1/4-28 x 3/4
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
TC Series
Width
1/2"
Stainless Steel One-Piece Threaded Clamping Collars - Recessed Screw Head. Recessed screw head provides an outside surface free of major projections for safety. Design fully engages the thread for secure locking.
Specifications
| Bore Thread | 1 1/4-12 |
|---|---|
| OD | 2 1/4 in |
| Width | 1/2 in |
| Recessed Screw | Yes |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F837: 1/4-28 x 3/4 |
| 6. 00 oz | |
| UPC Code | 044861522165 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | TTQM0616EN |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD6/5V8.00 |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | EAP20618FP9 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more