We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal H2C-243 is a two-piece recessed-screw clamping shaft collar with a 2-7/16" bore, made of steel with a black oxide finish. The recessed cap screws provide uniform clamping pressure without shaft marring, and the two-piece design allows mid-shaft installation. With a 4" OD and 3/4" width, it is suited for axial positioning in tight-clearance applications.
MODEL H2C-243
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$67.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
2 7/16"
Construction
2-Piece Split
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
4"
Screw Size
3/8-24 x 1
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
H2C
Width
3/4"
Black Oxide Plated Steel Two-Piece Clamping Collar - Recessed Screw Head. Recessed Screw Head provides an outside surface free of major projections for safety. Design fully engages the shaft without marring. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Greater axial holding power than set screw or one-piece clamping collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 2 7/16 in |
|---|---|
| OD | 4 in |
| Width | 3/4 in |
| Recessed Screw | Yes |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 3/8-24 x 1 |
| Approximate Weight | 12. 90 oz |
| UPC Code | 044861253892 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | GEG 160 ES |
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-CI-TF-326TSC-2-BR-D-50 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more