We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 1C-293 is a one-piece clamping shaft collar with a 2-15/16" bore, made of steel with a black oxide finish. The clamping design provides uniform holding force without marring the shaft. With an OD of 4-1/4" and a width of 7/8", it is suited for axial positioning and thrust loads in industrial applications.
MODEL 1C-293
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$58.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
2 15/16"
Construction
1-Piece Split
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
4 1/4"
Screw Size
3/8-24 x 1
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
1C Series
Type
Industry Standard
Width
7/8"
Black Oxide Steel One-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Greater axial holding power than set screw collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 2 15/16 in |
|---|---|
| OD | 4 1/4 in |
| Width | 7/8 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 3/8-24 x 1 |
| Approximate Weight | 28. 00 oz |
| UPC Code | 044861190371 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Turck |
| Model | NI20-M30-VN6X-H1141 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1492-SP1C150 |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | PS-758-EPR-SC-SEAT |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 40 X 90 X 12 MM |
| Brand | Wichita Clutch |
| Model | 30004207 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more