We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal M1C-75 is a metric one-piece clamping shaft collar with a 75 mm bore, made of steel with a black oxide finish. The clamping design provides uniform holding force without marring the shaft. With an outside diameter of 4 1/4" and a width of 19 mm, it is suited for axial positioning in metric shaft applications.
MODEL M1C-75
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$52.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
75 mm
Construction
1-Piece Split
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
4 1/4"
Screw Size
M 8 x 25
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
M1C
Width
19 mm
Black Oxide Steel Metric One-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Greater axial holding power than set screw collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 75 mm |
|---|---|
| OD | 4 1/4 in |
| Width | 3/4 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Steel: M8 x 25 |
| Approximate Weight | 19. 50 oz |
| UPC Code | 044861610756 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more