We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal CC-100-075 is a one-piece clamping rigid shaft coupling with 1" and 3/4" bores. The steel body with zinc plating provides corrosion resistance. The clamping design offers uniform pressure without shaft marring, suitable for connecting shafts in light-duty power transmission applications.
MODEL CC-100-075
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$67.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Bore Diameter
3/4 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
2 in
Overall Length
3 in
Series
CC Series
Torque Rating
175 in-lb
Type
1-Piece Large
Black Oxide Plated Steel One-Piece Clamping Coupling - Recessed Screw Heads. Recessed Screw Head provides an outside surface free of major projections for safety. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 1 in |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 3/4 in |
| OD | 2 in |
| Length | 3. 000 in |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 1/4-28 x 5/8 |
| Approximate Weight | 31. 40 oz |
| UPC Code | 044861407905 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | D3360-RPP14-170 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | C123E-343 |
| Brand | SMC |
| Model | ISE20CH-R-P-N02L-WFY |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 22311EAKW33 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL6MGRPT1520 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504MFP08 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2321VBK |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more