We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2C-300 two-piece clamping shaft collar with 3" bore, steel black oxide finish. Split design allows mid-shaft installation without removing components. Uniform clamping pressure from cap screws provides secure axial positioning. Outer diameter 4 1/4", width 7/8", screw size 3/8-24 x 1. Suitable for light to medium duty shaft positioning applications.
MODEL 2C-300
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$64.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
3"
Construction
2-Piece
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
4 1/4"
Screw Size
3/8-24 x 1
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
2C Series
Type
Industry Standard
Width
7/8"
Black Oxide Plated Steel Two-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Greater axial holding power than set screw or one-piece clamping collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 3 in |
|---|---|
| OD | 4 1/4 in |
| Width | 7/8 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 3/8-24 x 1 |
| Approximate Weight | 25. 80 oz |
| UPC Code | 044861289747 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Koyo Bearing |
| Model | AS1730;PDL225 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 23034EAKW33 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more