We never sell your data to third parties
Climax Metal 2C-268 two-piece clamping shaft collar with 2-11/16" bore, steel construction and black oxide finish. The split design allows mid-shaft installation without removing components, and the clamping screws provide uniform holding force without marring the shaft. Outer diameter is 4" with 7/8" width. Suitable for axial shaft positioning in industrial machinery.
MODEL 2C-268
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$76.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
2 11/16"
Construction
2-Piece
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
4"
Screw Size
3/8-24 x 1
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
2C Series
Type
Industry Standard
Width
7/8"
Black Oxide Plated Steel Two-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Greater axial holding power than set screw or one-piece clamping collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 2 11/16 in |
|---|---|
| OD | 4 in |
| Width | 7/8 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 3/8-24 x 1 |
| Approximate Weight | 25. 00 oz |
| UPC Code | 044861290866 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EP0202 |
| Brand | WEG |
| Model | 03018ET3H286T-W22 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more