We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal H1C-162-S is a one-piece recessed-screw clamping shaft collar with a 1-5/8" bore, made of stainless steel with a plain finish. The recessed cap screws provide uniform clamping pressure without marring the shaft, and the low-profile design allows use in tight clearance applications. With a 3" OD and 5/8" width, this collar is suited for axial shaft positioning in food processing, marine, and corrosive environments.
MODEL H1C-162-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$68.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 5/8"
Construction
1-Piece Heavy Split
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
3"
Screw Size
5/16-24 x 1
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
H1C
Width
5/8"
Stainless Steel One-Piece Clamping Collar - Recessed Screw Head. Recessed Screw Head provides an outside surface free of major projections for safety. Design fully engages the shaft without marring. Greater axial holding power than set screw collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 1 5/8 in |
|---|---|
| OD | 3 in |
| Width | 5/8 in |
| Recessed Screw | Yes |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F837: 5/16-24 x 1 |
| 13. 20 oz | |
| UPC Code | 044861993378 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more