We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal H1C-318 one-piece recessed-screw clamping shaft collar with 3-3/16" bore, steel with black oxide finish. Recessed cap screws provide uniform clamping pressure without marring the shaft. Outer diameter 4-1/2", width 7/8". Ideal for axial positioning in tight-clearance applications.
MODEL H1C-318
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$63.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
3 3/16"
Construction
1-Piece Heavy Split
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
4 1/2"
Screw Size
3/8-24 x 1
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
H1C
Width
7/8"
Black Oxide Steel One-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Greater axial holding power than set screw collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 3 3/16 in |
|---|---|
| OD | 4 1/2 in |
| Width | 7/8 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 3/8-24 x 1 |
| Approximate Weight | 28. 30 oz |
| UPC Code | 044861993637 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 1-5/8X1-3/4X2-1/4 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more