We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-293-A is a one-piece set screw shaft collar with a 2-15/16" bore, made of plain finish aluminum. It features a 4" OD and 1-1/8" width, with a 1/2-13 x 1/2 set screw for axial positioning. This lightweight collar is suitable for light-duty shaft positioning applications where corrosion resistance is not critical.
MODEL C-293-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$66.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
2 15/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
4"
Screw Size
1/2-13 x 1/2
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
1 1/8"
Aluminum Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 2 15/16 in |
|---|---|
| OD | 4 in |
| Width | 1 1/8 in |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/2-13 x 1/2 |
| Approximate Weight | 9. 80 oz |
| UPC Code | 044861004579 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 25 X 36 X 7 MM |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4324-0600-100 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4465-0400-100 |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 5IK60RGN-HFT/5GN10K |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more