We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-300-A is a one-piece set screw shaft collar with a 3" bore, made of aluminum with a plain finish. It features a 4" OD and 1 1/8" width, with a 1/2-13 x 1/2 set screw for axial positioning. Suitable for light-duty shaft positioning applications where corrosion resistance and weight savings are desired.
MODEL C-300-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$63.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
3"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
4"
Screw Size
1/2-13 x 1/2
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
1 1/8"
Aluminum Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 3 in |
|---|---|
| OD | 4 in |
| Width | 1 1/8 in |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/2-13 x 1/2 |
| Approximate Weight | 9. 20 oz |
| UPC Code | 044861005187 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more