We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal H2C-400 two-piece recessed-screw clamping shaft collar with 4" bore. Constructed from steel with black oxide finish. Features recessed cap screws for clearance in tight envelopes, providing uniform clamping pressure without shaft marring. Outer diameter 5 1/4", width 7/8". Suitable for axial shaft positioning in industrial applications.
MODEL H2C-400
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$114.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
4"
Construction
2-Piece Split
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
5 1/4"
Screw Size
3/8-24 x 1
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
H2C
Width
7/8"
Black Oxide Plated Steel Two-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Greater axial holding power than set screw or one-piece clamping collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 4 in |
|---|---|
| OD | 5 1/4 in |
| Width | 7/8 in |
| Recessed Screw | Yes |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 3/8-24 x 1 |
| Approximate Weight | 33. 00 oz |
| UPC Code | 044861250617 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | NH8260104.00 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 6801-08-08-NWO-SS |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SNK-205 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more