We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-418 one-piece set screw shaft collar with 4-3/16" bore, steel, zinc-plated finish. Features a solid ring with a 1/2-13 x 1/2 set screw for point-load axial positioning. Outer diameter 5-1/2", width 1-1/8". Suitable for light-duty shaft positioning and axial stops in industrial applications.
MODEL C-418
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$99.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
4 3/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Zinc
Material
Steel
OD
5 1/2"
Screw Size
1/2-13 x 1/2
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
1 1/8"
Zinc Plated Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 4 3/16 in |
|---|---|
| OD | 5 1/2 in |
| Width | 1 1/8 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Zinc Plate |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/2-13 x 1/2 |
| UPC Code | 044861002001 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 3MR-44S-15 x 1/2 |
| Brand | Siemens Motors |
| Model | 1MB21214AD213AG3 |
| Brand | StrongHold |
| Model | T6036-3DB-UHMW |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more