We never sell your data to third parties
Climax Metal H2C-375 is a two-piece recessed-screw clamping shaft collar with a 3-3/4" bore. It is made of steel with a black oxide finish. The collar has a 5" OD and 7/8" width, and uses 3/8-24 x 1 screws. The recessed-screw design provides uniform clamping pressure without shaft marring, ideal for axial positioning in tight clearance applications.
MODEL H2C-375
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$142.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
3 3/4"
Construction
2-Piece Split
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
5"
Screw Size
3/8-24 x 1
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
H2C
Width
7/8"
Black Oxide Plated Steel Two-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Greater axial holding power than set screw or one-piece clamping collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 3 3/4 in |
|---|---|
| OD | 5 in |
| Width | 7/8 in |
| Recessed Screw | Yes |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 3/8-24 x 1 |
| Approximate Weight | 35. 00 oz |
| UPC Code | 044861965092 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | INA Bearing |
| Model | XW3-1/4 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more