We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2CC-137-100-KW is a two-piece clamping rigid shaft coupling with 1-3/8" and 1" bores. The split design allows mid-shaft installation without moving connected equipment. Made of steel with zinc plating and includes keyways for positive torque transmission. Suitable for connecting shafts of different diameters in industrial power transmission applications.
MODEL 2CC-137-100-KW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$156.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
2-3/8 in
Overall Length
3-5/8 in
Series
2CC
Torque Rating
175 in-lb
Type
2-Piece Large
Black Oxide Plated Steel Two-Piece Clamping Coupling with Keyway - Recessed Screw Heads. Recessed Screw Head provides an outside surface free of major projections for safety. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 1 3/8 in |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 1 in |
| OD | 2 3/8 in |
| Length | 3. 625 in |
| Keyway | With Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 1/4-28 x 3/4 |
| UPC Code | 044861260371 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | FYH Bearing |
| Model | UKFCF209 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more