We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal M1C-75-S is a metric one-piece clamping shaft collar with a 75 mm bore, made of stainless steel with a plain finish. The clamping design provides uniform holding force without marring the shaft. Outer diameter is 4 1/4" and width is 19 mm. Suitable for axial positioning in food processing, marine, and corrosive environments.
MODEL M1C-75-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$125.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
75 mm
Construction
1-Piece Split
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
4 1/4"
Screw Size
M 8 x 25
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
M1C
Width
19 mm
Stainless Steel Metric One-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Greater axial holding power than set screw collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 75 mm |
|---|---|
| OD | 4 1/4 in |
| Width | 3/4 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Stainless Steel: M8 x 25 |
| UPC Code | 044861993583 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | 4T-30308DJXDB+5.#02 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more