We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal R2CC-200-200 is a two-piece clamping rigid shaft coupling with 2" x 2" bores, made of zinc-plated steel. The split design allows mid-shaft installation without disturbing connected equipment. Clamping screws provide uniform holding force, suitable for light to moderate torque transmission in industrial shaft-to-shaft connections.
MODEL R2CC-200-200
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$205.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
2 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
3-1/4 in
Overall Length
4-7/8 in
Series
R2CC
Torque Rating
340 in-lb
Type
2-Piece Re-Machinable
Black Oxide Plated Steel Re-Machinable Coupling. These unique two-piece rigid clamping couplings come with an undersized ID. Allows you room to re-bore the ID without damaging the clamp screws. Pilot bore can be opened to the nominal ID reflected in the part number.
Specifications
| Pilot Bore | 1 in |
|---|---|
| Max Bore | 2 in |
| OD | 3 1/4 in |
| Length | 4. 875 in |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 5/16-24 x 1 |
| Approximate Weight | 154. 00 oz |
| UPC Code | 044861470077 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Nord Gear |
| Model | SK 1SI50 - 56C |
| Brand | Rexnord |
| Model | 30R10S-1.500C |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more