We never sell your data to third parties
Climax Metal H2C-600 two-piece recessed-screw clamping shaft collar with 6" bore. Constructed from steel with black oxide finish. Features recessed cap screws for uniform clamping pressure in tight clearance applications. Outer diameter 7 1/4", width 7/8". Suitable for axial shaft positioning and component retention on large-diameter shafts.
MODEL H2C-600
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$264.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
6"
Construction
2-Piece Split
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
7 1/4"
Screw Size
3/8-24 x 1
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
H2C
Width
7/8"
Black Oxide Plated Steel Two-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Greater axial holding power than set screw or one-piece clamping collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 6 in |
|---|---|
| OD | 7 1/4 in |
| Width | 7/8 in |
| Recessed Screw | Yes |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 3/8-24 x 1 |
| Approximate Weight | 47. 60 oz |
| UPC Code | 044861250853 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more