DW-AD-501-M18-120
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-501-M18-120 LONG RANGE INDUCTIVE SENSORS LONG RANGE 18mm Threaded Barrel Shielded NPN N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AD-501-M18-120
SKU
48242
GET A QUOTE
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
Application TypeLong distance
Rated operating distance sn12 mm
MountingQuasi-embeddable
Hysteresis≤ 20 % sr (10 % typ. )
Repeat accuracy norm≤ 5 % sr
Supply voltage range UB10 … 30 VDC
Permissible ripple content≤ 20 % UB
Output current≤ 200 mA
Voltage drop≤ 2 V
No-load supply current≤ 10 mA
Off-state current≤ 0. 1 mA
Switching frequency≤ 500 Hz
LEDBuilt-in
Ambient temperature range TA-25. . . +70 °C
Ambient temperature range TA US-13 … +158 °F
Temperature drift of sr≤ 10 %