Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-501-M18-120 LONG RANGE INDUCTIVE SENSORS LONG RANGE 18mm Threaded Barrel Shielded NPN N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AD-501-M18-120
$116.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Long distance |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 12 mm |
| Mounting | Quasi-embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 500 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Chrome-plated brass |
| Connection | Cable |
Contrinex LHS-3031-303 COMPACT PHOTOELECTRIC SENSORS COMPACT 30mm Rectangular Background Suppression (Distance) PNP L.O. 3-wire DC
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | LHS-3031-303 |
$174.74
Each
MagPowr HEB2504HF033 HEB-250 Pneumatic Brake
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504HF033 |
Click for 10% off
$2,600.00
Each
Free Shipping orders over $100
Climax Metal 2MISCC-35-35-S is a two-piece split clamping rigid shaft coupling with 35 mm x 35 mm bores. The stainless steel construction provides corrosion resistance. The split design allows mid-shaft installation without disturbing other components. Ideal for precision shaft alignment in food processing, pharmaceutical, and washdown environments.
| Brand | Climax Metal |
| Model | 2MISCC-35-35-S |
$250.86
Each
Free Shipping orders over $100
MagPowr HEB2503KV0046 HEB-250 PNEUMATIC BRAKE
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503KV0046 |
Click for 10% off
$3,163.00
Each
Free Shipping orders over $100
MagPowr HEB2503HF047 HEB-250 Pneumatic Brake
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503HF047 |
Click for 10% off
$2,050.00
Each
Free Shipping orders over $100
Consolidated Bearings 250 X 280 X 16 MM metric oil seal with 250mm inner diameter, 280mm outer diameter, and 16mm width. Designed for retaining lubricants and excluding contaminants in rotating shaft applications. Manufactured to precise metric dimensions for reliable sealing performance.
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 250 X 280 X 16 MM |
$202.63
Each
Free Shipping orders over $100
MagPowr HEB2503KVF062 HEB-250 PNEUMATIC BRAKE
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503KVF062 |
Click for 10% off
$3,238.00
Each
Free Shipping orders over $100
$884.66
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com