Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-524-M8 PNP N.C. Q.-FLUSH CABLE PVC 2M
MODEL DW-AD-524-M8
$178.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Long distance |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 4 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 500 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Chrome-plated nickel silver |
| Connection | Cable |
10/8VK1900 10 Rib 8VK1900 Banded V-Belt
| Brand | Timken Belts |
| Model | R8VK1900-10 |
$3,907.34
Each
Free Shipping orders over $100
SKF GE 100 TXE-2LS Radial Spherical Plain Bearing Maintenance-free Metric sizes
| Brand | SKF Bearing |
| Model | GE 100 TXE-2LS |
$1,206.04
Each
Free Shipping orders over $100
Allen Bradley 22C-D012N103 PowerFlex 400 AC Drive
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 22C-D012N103 |
$4,400.00
Each
SMC ZSE20-N-N01-L VACUUM SWITCH ZSE30 ZSE30A
| Brand | SMC |
| Model | ZSE20-N-N01-L |
$76.68
Each
Free shipping
10/5V1700 10 Rib 5V1700 Banded V-Belt
| Brand | Timken Belts |
| Model | R5V1700-10 |
$1,734.63
Each
Free Shipping orders over $100
Allen Bradley 1785-M100K PLC-5/80 EEPROM Memory Cartridge 100K
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1785-M100K |
Not available
HubCity 0220-80313 2605 200/1 WR 56C 1.000
| Brand | HubCity |
| Model | 0220-80313 |
$970.35
Each
Free Shipping orders over $100
SKF Bearing TMJL 50-2 MAINTENANCE PRODUCTS
| Brand | SKF Bearing |
| Model | TMJL 50-2 |
$128.40
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com