Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-702-M30 EXTREME STAINLESS INDUCTIVE SENSORS 30mm Threaded Barrel Shielded NPN N.C. 3-wire DC
MODEL DW-AD-702-M30
$178.38 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | All-metal |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 20 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Operating pressure WORLD | ≤ 40 bar |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 100 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 68 & IP 69K |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Cable |
$14.00
Each
Free shipping
SMC JSX11-SF201F-5WN floating joint compensates for misalignment between a pneumatic cylinder rod and the load. This rod end accessory reduces side loads and extends cylinder life in automated systems. Designed for reliable operation in industrial automation applications.
| Brand | SMC |
| Model | JSX11-SF201F-5WN |
$60.96
Each
Free shipping
SIGMA 6IK140RGU-EFT/6GU12.5KB
| Brand | SIEGMA |
| Model | 6IK140RGU-EFT/6GU12.5KB |
$207.03
Each
LittelFuse 50E1C15.5 E-RATED MEDIUM VOLTAGE FUSE Amperage: 50E Voltage: 15.5 KV
| Brand | Littelfuse |
| Model | 50E1C15.5 |
$920.00
Each
Free Shipping orders over $100
Guardair 75LJE012AA 12 Inch 75LJ Aluminum Extension and Alloy Nozzle
| Brand | Guardair |
| Model | 75LJE012AA |
$20.86
Each
Free shipping
Gates 490J12 is a Micro-V belt with PJ section, 49.0" effective length, and 12 ribs. Designed for serpentine and multi-rib industrial drives requiring high flexibility and power transmission. Features a fiber-loaded EPDM compound for resistance to oil, heat, and flex fatigue.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 490J12 |
$70.42
Each
Free shipping
$502.10
Each
Free Shipping orders over $100
$106.19
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com