Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-624-M8-123 EXTRA RANGE INDUCTIVE SENSORS 8mm Threaded Barrel Shielded PNP N.C. 3-wire DC
MODEL DW-AS-624-M8-123
$91.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 2 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 5000 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Connector S8 |
$12.40
Each
Free shipping
Techtop RD1-RS-TF-145TC-4-B-C-1.5 is a 1.5 HP 1800 RPM rolled steel farm duty motor with a NEMA 145TC frame. This single-phase TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) motor operates at 115/208-230V and 60 Hz. It features a ball bearing and NEMA Design C for high starting torque, making it suitable for agricultural and general-purpose applications.
| Brand | Techtop |
| Model | RD1-RS-TF-145TC-4-B-C-1.5 |
$465.62
Each
Free Shipping orders over $100
7688-C-16 Fem. JIS Cap
| Brand | MRO Supply |
| Model | 7688-C-16 |
$36.78
Each
Free shipping
Consolidated Bearings KD-140 XPO THIN SECTION BALL BEARING
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | KD-140 XPO |
$2,846.65
Each
Free Shipping orders over $100
Jason Industrial 2100-14M-170 HTB Tiger Timing Belt with 14mm pitch, 2100mm pitch length, and 170mm width. Constructed with neoprene compound and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring precise synchronization.
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 2100-14M-170 |
$1,044.37
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com