Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-704-M12 EXTREME STAINLESS INDUCTIVE SENSORS 12mm Threaded Barrel Shielded PNP N.C. 3-wire DC
MODEL DW-AS-704-M12
$141.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable:No
| Application Type | All-metal |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 6 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Operating pressure WORLD | ≤ 80 bar |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 600 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 68 & IP 69K |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Connector S12 |
$47.28
Each
Free shipping
#4-40 x 9/16" Machine Screw, Phillips Drive, Flat Head, Coarse, Full Thread, Stainless A2 (304 18-8)
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-771150 |
$22.62
Per Bx
Free shipping
Gates 500L12 is a Micro-V belt with PL section, 50.12" effective length, and 12 ribs. Designed for serpentine and multi-rib industrial drives requiring high flexibility and power transmission. The EPDM rubber construction provides resistance to heat, oil, and flex fatigue.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 500L12 |
$133.81
Each
Free Shipping orders over $100
$607.38
Each
Free Shipping orders over $100
SMC MKB25-20RZ-M9PVM rotary clamp cylinder combines linear and rotary motion for compact clamping applications. This pneumatic cylinder features a 25mm bore and 20mm stroke, with auto switch capability via the M9PVM magnetic sensor. Designed for reliable clamping force in automation systems.
| Brand | SMC |
| Model | MKB25-20RZ-M9PVM |
$303.79
Each
Free Shipping orders over $100
Not available
$614.07
Each
Free Shipping orders over $100
Contrinex DW-AD-634-M8 PNP N.C. NON FLUSH CABLE PVC 2M
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AD-634-M8 |
$78.79
Each
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com