DW-LS-713-M18-002
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-LS-713-M18-002 WASHDOWN AND FOOD GRADE INDUCTIVE SENSORS FOOD GRADE 18mm Threaded Barrel Unshielded PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-LS-713-M18-002
SKU
49147
GET A QUOTE
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
Application TypeFood / Sea-water
Rated operating distance sn20 mm
MountingNon-embeddable
Operating pressure WORLD≤ 60 bar
Hysteresis≤ 20 % sr (10 % typ. )
Repeat accuracy norm≤ 5 % sr
Supply voltage range UB10 … 30 VDC
Permissible ripple content≤ 20 % UB
Output current≤ 200 mA
Voltage drop≤ 2 V
No-load supply current≤ 10 mA
Off-state current≤ 0. 1 mA
Switching frequency≤ 200 Hz
LEDBuilt-in
Ambient temperature range TA-25. . . +85 °C
Ambient temperature range TA US-13 … +176 °F
Temperature drift of sr≤ 10 %