MODEL XE1120
BRAND
SKU
431294
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Assembly
Q-LR
Center Distance Range
1" thru 3.25"
Centre Distance
2.06 in
Efficiency
80 %
Frame Size
56C
Gear Ratio
60:1
Gear Type
Worm
H-Tap size
3/8 - 16
Height
6.38 in
HP
1
HP Range
1/2 to 3/4 HP (< 1)
Input Bore (C Face)
Input HP @ 1750 RPM
0.52
Input Keyway (C Face)
3/16 X 3/32
Input Maximum Speed
1750 rpm
Input Size
5/8 in Dia
Input Type
C-Face Quilled
Keyway Size
3/16 x 3/32 in Input
Length
8.07 in
Lubrication Type
Polyglycol Oil
Material
Cast Iron
Model
206Q
Mounting Type
Direct/Floor
No. of Gear Reductions
Single
Output Diameter (in)
1
Output Key
1/4 X 1.75
Output Maximum Speed
29.1 rpm
Output RPM
29.1
Output Shaft Assembly Code
D
Output Shaft Direction
Double
Output Shaft Orientation
LR
Output Size
1 in Dia x 2.29 in L
Output Torque Range
500 to 1000 in lbs
Output Torque Rating (in-lb)
940 in-lbs @1750 input RPM
Output Type
Left and Right
Overhung Load Rating (Output Shaft(lb))
Product Type
Worm Speed Reducer
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Standard
Series Code
Raider
Service Factor
Shaft Seal Material
Nitrile
TAP Depth
0.61
Thrust Rating - output shaft
Torque Rating
24.13 in-lb Input/29.1 in-lb Output
Type
Single Reduction Standard
Width
7.07 in
Regal Beloit Morse 206Q56LR60
UPC: 662288346531 | UNSPSC: 25173800 | GTIN:
Morse Raider Plus Worm Gear Reducer, Single Reduction Standard, 60:1 Gear Ratio, 1 hp, C-Face Quilled Input, Left and Right Output, 5/8 in Dia Input, 1 in Dia x 2.29 in L Output, 29.1 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 24.13 in-lb Input/29.1 in-lb Output, 2.06 in Centre Distance, 3/16 x 3/32 in Input Keyway, 80 % Efficiency, Polyglycol Oil Lubrication, Direct/Floor Mount, Cast Iron, 8.07 in L x 7.07 in W x 6.38 in H