We never sell your data to third parties
Linn Gear 60FB22HX1.625 is a single strand Type B sprocket for #60 roller chain. It features 22 teeth with a 3/4" pitch and a 1-5/8" finished bore. The sprocket has hardened teeth for extended wear life and is made from steel. Suitable for power transmission applications requiring a durable, precision-machined sprocket.
MODEL 60FB22HX1.625
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$88.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-5/8 in
Chain Size
#60
Material
Steel
Number of Teeth
22
Outside Diameter
5.666 in
Pitch
3/4 in
Pitch Diameter
5.27 in
Type
Type B Single Strand Induction Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 60FB22HX1.625
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand Induction Hardened Teeth, 1-5/8 in Bore Dia, 5.666 in Outside Dia, #60 Chain, 22 Teeth, 3/4 in Pitch, 5.27 in, Steel
Features:
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #60 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 5.27 in |
| Number of Teeth | 22 |
| Pitch | 3/4 in |
| Bore Diameter | 1-5/8 in |
| Outside Diameter | 5.666 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand Induction Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more| Brand | Linn Gear |
| Model | 80FB17HX1.625 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 60FB14X1.125 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50FB15HX1.250 |
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more